Na začetku junija 2013 smo v razgibani pokrajini sredi Posavskega hribovja, v občini Zagorje ob Savi, pričeli graditi prazgodovinsko hišo z dvoriščem. Gradnja se izvaja na obrobju, z ribniki in sprehajalnimi potmi, idilično urejenega Europarka Ruardi.
Namen postavitve je popularizirati bogato arheološko dediščino Zasavja.
Arheološke delavnice
Po izgradnji bodo v hiši in na njenem dvorišču potekale arheološke delavnice. Na njih bodo obiskovalci spoznavali kako so v prazgodovini gradili svoja bivališča, s katerimi pripomočki so zakurili ogenj, preizkusili se bodo v mletju pšenice na žrmljah in tkanju na statvah, …
Delavnice pripravljamo v okviru znamke “V TRI KRASNE” Regionalnega centra za razvoj Zasavja (RCR).
Več o arheoloških delavnicah lahko izveste v priloženi zloženki: Arheološke pedagoške delavnice – Zagorje ob Savi.pdf
Območje Zagorja ob Savi v prazgodovini
Arheologi smo v preteklosti na območju Zagorja ob Savi odkrili številna prazgodovinska najdišča, predvsem iz obdobja Starejše železne dobe.
[engine_tabs] [engine_tab title=”Intenzivna poselitev v obdobju od 6. do 4. stol. pr.n.št.“] Zasavski del Posavskega hribovja je bogat z nahajališči sulfidnega bakra, cinka, svinca in železa, prav tistih kovin, ki so bile zanimive za prazgodovinskega človeka. Prav rudno bogastvo je v starejši železni dobi v Medijsko dolino privabilo množice ljudi. Poselitev je bila predvsem od 6. do 4. stoletja pr.n.št. zelo intenzivna. [/engine_tab] [/engine_tabs]
[engine_tabs] [engine_tab title=”Način pokopa je bil v obdobju Starejše železne dobe izjemen“] Medijsko dolino v 6. stol. poseli skupnost, ki svoje mrtve pokopava na planih skeletnih grobiščih. V starejši železni dobi je na območju Slovenije takšen način pokopa izjemen. Kaže na skupnost z drugačnim pogrebnim ritualom, ki se je ali sem preselila ali le sprejela nove običaje. Nakazujejo se spremembe, ki so nastajale v mladohalštatski družbi in so rušile stare tradicije. Noša pokojnikov kaže dolenjski značaj, edinstven pa je način pokopa. Sprememba v pogrebnem ritualu bi lahko bila vpliv skitskih vpadov, preko Panonije, kjer so v tem času opuščena gomilna grobišča, pojavijo pa se nove – plane skeletne nekropole, ki naj bi pripadale novim tako imenovanim skitsko – traškim ljudstvom. [/engine_tab] [/engine_tabs]
Več o prazgodovini na območju Zagorja ob Savi lahko izveste v priloženem članku: ARHEOLOŠKI VESTNIK_58_M. Draksler.pdf
Comments are closed.