V Ljubljani, na mestu, kjer se Rimska in Aškerčeva cesta priključita na Prešernovo cesto, je za poznano lekarno Mirje mimoidočim le redko zastal pogled na večji zeleni parceli. V zadnjem obdobju zapuščena parcela je v ne tako oddaljeni preteklosti služila predvsem kot prostor vrtov.

V Skupini STIK smo tam za potrebe novogradnje med minulim novembrom in sredino letošnjega januarja izvajali arheološke raziskave. Širše območje je arheološko precej dobro poznano, predvsem s sklopom zadnjih arheoloških raziskav, ki so se sočasno z večjimi gradbenimi posegi odvijale med leti 2018 in 2021 na bližnjem Trgu Mladinskih delovnih brigad. Slednje ste lahko spremljali na naših straneh ter na spletni platformi  Neodkrita arheologija Ljubljane: https://neodkritaarheologijaljubljane.wordpress.com/.

Graditelji Emone so njeno zahodno predmestje, podobno kot samo notranjost mesta, pred pričetkom gradnje v dobršnem delu izravnali s posegi, s katerimi so odstranili humozne plasti vse do površine naravnega proda. Poseg priprave terena smo prepoznali tudi na območju naše raziskave, dokumentirali pa smo tudi starejše (lesene) objekte, ki so se kazali kot linije in jame na mestih propadlih tramov in kolov. Leseni objekti sodijo v  čas gradnje Emone.

Kot se za novonastalo mesto v »tuji« deželi spodobi, je bila Emona obdana z dvema obrambnima jarkoma, ki pa sta bila tekom obdobja rimskega miru (Pax Romana) namensko in tudi naravno zapolnjena. V obdobju nemirov poznorimskega časa je bil zunanji jarek obnovljen. Z raziskavami smo uspeli dokumentirati zahodno stranico tega jarka, medtem ko se njegov preostanek skriva pod današnjimi hišami vzhodno od parcele.

Kmalu po izgradnji mesta se je pred obzidjem razvilo živahno predmestje, kjer si lahko predstavljamo gostinsko-nastanitvene objekte in gospodarska poslopja. Ta so bila v neposredni povezavi s cesto od glavnih zahodnih vrat – porta decumana proti Akvileji, ki ga je  delno raziskal že pokojni arheolog Rajko Ložar v 30. letih prejšnjega stoletja. Objektom gospodarskega značaja domnevno pripadajo temelji, odkriti tekom naših raziskav, ki pa so bili zaradi poznejšega oranja in »trebljenja« kamenja  precej poškodovani.

Za potrebe vzpostavitve novih obrambnih kapacitet, ki so kasneje vključevale tudi ponovni izkop zunanjega obrambnega jarka, so ti objekti bili do konca 2. stoletja namensko opuščeni.

Tako izpraznjen prostor se z uveljavljanjem krščanstva v 3. in 4. stoletju postopoma nameni pokopavanju. Iz tega časa smo dokumentirali  številne skeletne pokope z maloštevilnimi pridatki, kar nam onemogoča njihovo ožjo datacijo. Slednja bo znana šele z rezultati radiokarbonskih analiz.

Besedilo: Matjaž Jenko

V spodnjem levem kotu fotografije so vidni odkriti temelji rimskih objektov. Na fotografiji je viden Trg Mladinskih delovnih brigad (Trg MDB), v ozadju pa tudi Tržaška cesta, ki poteka na mestu glavne rimske vpadnice Emona – Akvileja.
Foto: Matija Lukić
Na fotografiji polna in črtkana črta nakazujeta potek zahodne stranice zahodnega zunanjega obrambnega jarka. Preostanek jarka se skriva pod stavbami zahodno od parcele. Njegova širina domnevno sovpada s širino odseka istega jarka, dokumentiranega že med izkopavanji na Erjavčevi cesti (16 m). Na fotografiji je opazen izkop jarka po posameznih segmentih, ki omogočajo natančno dokumentiranje vmesnih presekov in odvzem najdb, ki so ključne za datiranje številnih zasutij jarka od poznorimskega obdobja do poznega novega veka.
Foto: Matija Lukić
Med raziskavo je bil odkrit tudi rimski kanal, ki je odvajal odplake predmestnih objektov pod današnjimi stavbami zahodno od parcele neposredno v rimski obrambni jarek. Na fotografiji sta jasno vidni stranici kanala, grajeni iz lomljencev peščenjaka in apnenca ter preuporabljenega gradbenega materiala (strešniki, opeke). Kanal je bil za časa uporabe pokrit najverjetneje z večjimi kamnitimi ploščami, ki pa so bile tekom stoletij ob oranju in »trebljenju« odstranjene. Veliko rimskih kanalov, tudi v Emoni, je bilo pokritih le z lesenimi deskami, ki se praviloma ne ohranijo.
Foto: Matija Lukić
Polnilo kanala je bilo odstranjeno in vse najdbe so bile skrbno shranjene. Njihova analiza nam bo omogočila natančnejši vpogled v časovno okno njegove uporabe. Na dnu kanala so bili položeni rimski strešniki (tegule) dimenzij 57 x 44 cm.
Foto: Matija Lukić
Po opustitvi objektov prično v poznorimskem obdobju na izpraznjenem prostoru pokopavati umrle. Na najdišču je bilo odkritih 76 skeletov, nekateri med njimi so bili pokopani v isto grobno jamo. Vsakemu skeletu je pridana enkratna zaporedna številka, ki omogoča sledljivost v procesu nadaljnjih raziskav. Nadaljnje raziskave bodo odgovorile na vprašanje starosti in spola umrlih, morda tudi na njihove poškodbe in bolezni ter vzrok smrti.
Foto: Matija Lukić